Ritos Stankevičiūtės-Kazakevičienės fotografijų paroda „AQUEOUS“


Lietuvos spaudos fotografų klubas kviečia į Ritos Stankevičiūtės-Kazakevičienės fotografijų parodos „AQUEOUS“ atidarymą, vyksiantį 2017 m. sausio 12 dieną 17.30 val. Dailininkų sąjungos galerijoje, Vokiečių g. 2, Vilnius. 

Šio išskirtinio projekto tikslas – unikali povandeninė žinomų Lietuvos plaukimo čempionų, fotografijų paroda. Lietuvai atstovaujantys plaukikai puikiai pasirodo olimpiadų, čempionatų, kitų tarptautinių varžybų metu, todėl kasdienis visuomenės susidomėjimas plaukimo sportu ir jo atstovais nuolatos didėja. Fotografijomis atskleidžiamas žmogaus ir vandens santykis, jos turi išliekamosios vertės: per vaizdus rodoma mūsų krašto plaukimo sporto dabartis, įamžinami kelių kartų Lietuvos plaukikai. Parodos globėjas – Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Plaukikų portretai, sukurti po vandeniu – naujas šalies fotografijos žvilgsnis į žmogų ir jo gyvenimo aistrą – vandenį. Apžvelgiant Lietuvos fotografijos istoriją pastebima, jog povandeninės fotografijos meistrų Lietuvoje nėra daug. Parodoje eksponuojamos fotografijos turi meninės ir išliekamosios vertės. Šios unikalios portretinės plaukikų fotografijos visuomenei perteiks plaukikų santykį su jų siekiais, kasdienybe bei filosofija kitu, netikėtu rakursu – pirmuoju susiliejimu su vandeniu. Tai netradicinės, daug darbo, kruopštumo bei meilės fotografijai ir fotografuojamiems plaukikams reikalaujančios fotografijos. Fotografė Rita Stankevičiūtė-Kazakevičienė savo kūryba jau ne sykį atskleidė išjautimą kuriamoms fotografijų emocijoms bei juose įamžinamų žmonių vidinio pasaulio spalvoms. Siekiant įgyvendinti projektą fotografė baigė povandeninio nardymo kursus, gavo nardymo licenciją, kuri yra būtina norint sukurti povandeninius plaukikų portretus. Pačios fotografijos parodai planuojamos parengi naudojant šiuolaikinę technologiją kuri suteiktų nuotraukoms „gyvumo“ jausmą ir perteiktų povandeninio vaizdo emociją. 

Apie parodą „AQUEOUS“ jos kuratorė Aušra Lukošiūnienė sako: „Vandens šviesa arba vandeninis darinys, jungiantis kūną, judesį, šviesą ir vandenį. Figūratyvinis, grafiškai išreikštas vaizdas.

Vandens motyvas kaip formos laidininkas autorės darbuose buvo ilgai ieškota forma. Tai grafinė raiška siekiant transformuoti du objektus – žmogų ir šviesą. Ritos darbai panardina mus į pasaulį, kuris yra efemeriškas, tarsi atskilęs nuo realybės. Tačiau vanduo sukuria antrinės realybės jausmą. Tai jausminis kalbos dialektas, kuris neturi žodžių. Objektai tarsi susiformuoja į naują ritmą, kompoziciją. Darbuose suskamba ir žmogaus kaip vandens pasaulio dalies pasirinkimas. Plaukikai – žmonės, kurie daugiausia laiko praleidžia vandenyje. Fotografijoje jie tampa visumos dalimi. Autorė yra ilgai dirbusi žurnalistinės fotografijos srityje, todėl naratyvas darbuose yra gana ryškus, tačiau savitas, dažnai netikėtas. Kitas pasaulis, kai neri į vandenį, dažnai leidžia pasijusti dalimi pasaulio, tik visai kitokio. Formos išsilieja lyg akvarelė, kinta spalva, vienišumo jausmas dingsta. Atsiranda kita realybė. Jaunos menininkės darbai yra kruopštaus ir ilgalaikio darbo rezultatas. Tarsi visiškai suprantama, kad per naują vandens formą, individą ir šviesą galima sukurti įdomų pasakojimą, bet nedaugelis fotografų naudoja povandeninį fotografavimą siekdami meninės raiškos.

AQUEOUS – tai kitas pasaulis, kuris panardina mus į būvį, nesamąjį laiką, šviesos formą.

Paroda eksponuojama Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) nuo 2017.01.12 iki 2017.01.30.

Apie autorę

Rita Stankevičiūtė-Kazakevičienė gimė 1984 m. Marijampolėje. Vaikystės saulėtos vasaros dienos prabėgo Netičkampio kaime. Parodos autorei fotografija yra gyvenimas, oras ir savirealizacija.

2003 metais baigusi Marijampolės Petro Armino vidurinę mokyklą įstojo į Vilniaus statybos ir dizaino kolegija, specialybėje foto technologė, foto žurnalistika.

2006 metais po studijų baigimo pradėjo dirbti dienraščiuose ir žurnaluose, kaip fotografė.

Nuo 2007 metų tapo žurnalistų sąjungos nare ir spaudos fotografijos klubo nare.

Per darbo patirtį iki 2016 metų  dalyvavo įvairiuose konkursuose, seminaruose, konferencijose.

2009 metais pirma personalinė paroda „V.Y.R.A.Y. “

2011 metais personalinė paroda „ESU TOKS, KOKS ESU“.

2014 metais išleistame Londone „Save Zine Vol. 4“ meniniame leidinyje buvo publikuoti fotografijos kūriniai.

2015 metais Lietuvos spaudos fotografijos konkurse „Portretas“ nugalėtoja.

2016 metais įstojo į Vilniaus dailės akademijos magistro studijas.