Apie klubą

Idėjos gimimas

Visame pasaulyje įvairių profesijų atstovai ar bendraminčiai vienijasi į klubus ar asociacijas. Juose žmonės dalijasi mintimis, patirtimi ir kartu stengiasi užmiršti kasdienę darbo rutiną. Grupė didžiausių Lietuvos spaudos leidinių  fotografų 1998 m. vasarą, laukdami, kol fotolaboratorijose ryškinasi juostelės, nusprendė atsipūsti ir pasidžiaugti vasaros gėrybėmis. Ilsintis kilo mintis, kuri dažniausiai ir kyla kompanijai susėdus: o kodėl nesubūrus klubo? Suprantama – fotografų klubo. Ilgai nelaukus įvyko steigiamasis susirinkimas. Jis buvo surengtas nuostabų vasaros savaitgalį vieno klubo steigėjų sodyboje, subūrusioje kiek daugiau nei dešimt fotografų vyrų ir tuo metu vienintelę klubo fotografę – moterį. Tikriausiai ne vienas pamena daugelyje spaudos leidinių publikuotą steigiamojo suvažiavimo dalyvių nuotrauką, kurioje naujai įsteigto klubo fotografai nuogi stovi ant tiltelio, savo „grožybes“ prisidengę tik fotoaparatais…

Tokia buvo pradžia

Tai buvo neformalus „Canon“ fotoaparatais fotografuojančių fotografų klubas. Vėlesniais metais prisijungė ir kolegos, dirbantys kitų gamintojų fotoaparatais. Gal šis klubas ir būtų likęs neformalus, surengdamas vieną du kasmetinius kolegų iš visos Lietuvos susibėgimus. Viename šių susitikimų kilo idėja kitąsyk ne tik visiems suvažiuot prie ežero savaitgaliui, bet ir atlikti kokį nors fotografinį „veiksmą“. Taip buvo sumanyta surengti vieną didžiausių šio klubo akcijų „Šventoji – diena ir naktis. 2001 m. birželio 23 d.“. Net 36 fotografai iš visos Lietuvos Šventosios kurorte fotografavo vienos dienos akimirkas. Šis rekordas, kai vienu metu ir vienoje vietoje bendrą fotoreportažą kūrė tiek daug fotoreporterių, buvo užfiksuotas Lietuvos rekordų knygoje. Po to, kai šeštadienį su fotoaparatais gaudę Šventosios gyventojus, poilsiautojus, iškylautojus, linksmuolius ir saulės šešėlius, sekmadienį susirinko į šešiasdešimties nuotraukų parodą, fotografai suprato, kad galima susibėgti iš visos Lietuvos ne tik pailsėti, bet ir įamžinti savo kraštą, populiarinti fotografiją ir susitikti su kolegomis. Tuomet ir  buvo nuspręsta – reikia įregistruoti klubą ir dažniau rengti tokias šventes. Taip buvo įkurtas Lietuvos spaudos fotografų klubas.

Penkiolika metų – ir daug, ir mažai

Nuveikta nemažai, bet visuomet norisi dar daugiau. Vienas pagrindinių klubo uždavinių – kasmet surengti konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“, kurio rezultatas – paroda ir albumas, atspindintys platų ir visapusišką šalies gyvenimo vaizdą. Nuotraukose fotografai įamžina žmones, įvykius ir mus supančią aplinką. Šia idėja siekiama parodyti gyvenimą tokį, koks jis yra, jo nepagražinant, o tik perteikiant fotografų akimis, netikėtais rakursais. Konkursas rengiamas ne tik klubo nariams, jis atviras visiems Lietuvos spaudos ar bendradarbiaujantiems spaudoje fotografams. Be šio kasmetinio ir svarbiausio klubui renginio, esame surengę ne vieną parodą. Fotografijos mėgėjai, nors tikriausiai ir politikų, ir politinių įvykių tyrinėtojai, pamena parodą „Mes – prezidentai“. Spaudos fotografų klubas tiesiog nesusilaikė ir nusprendė įamžinti, kaip į vieną vienintelį Lietuvos Respublikos prezidento postą pretenduoja net septyniolika kandidatų. Tai buvo pirmoji tokio pobūdžio spaudos fotografijos paroda apie prezidento rinkimus Lietuvoje. Ekspozicija buvo sudaryta iš dviejų dalių: rinkimųs agitacijos ir antrojo turo rezultatų nakties. Iškart po antrojo balsavimo turo parodos antros dalies atidaryme apsilankė abu kandidatai: Rolandas Paksas ir Valdas Adamkus, varžęsi antrajame rinkimų ture. Jau ne vieneri metai klubas kartu su Šilutės rajono savivaldybės F.Bajoraičio viešąja biblioteka bei Šilutės ir Pagėgių savivaldybių nepriklausomu laikraščiu „Šilokarčema“ rengia fotosesijas „Šilutė. Potvynis ir jo žmonės“. Vienas šio projekto tikslų yra nuotraukose įamžinti unikalų pamario krašto reginį – potvynį, žmones, pavasarinės gamtos grožį. Šio projekto tikslas – kartu su šilutiškiais fotografais parengti ir išleisti fotografijų albumą. 2003-iųjų vasarą septyni klubo nariai naftos kompanijos „Jukos“ kvietimu lankėsi Rusijoje, kur fotografavo šios kompanijos versloves ir fabrikus.  2004 m. klubas organizavo akciją „Pirmoji diena Europoje“, skirtą įamžinti mūsų šalies įstojimo į Europos Sąjungą dieną. Dalyvauti akcijoje buvo kviečiami fotografai profesionalai ir mėgėjai iš visos Lietuvos. Daugiau nei 100 fotografų fiksavo tą dieną juos supantį pasaulį. Surinkus fotografijas, sukurtas 2004 m. gegužės 1 dieną, buvo išleistas kompaktinis diskas „Pirmoji diena Europoje“ ir Briuselyje surengta to paties pavadinimo paroda.

Čia ir svečiuose

Vienas klubo tikslų yra populiarinti Lietuvos spaudos fotografiją ne tik šalyje, bet ir užsienio valstybėse, bendradarbiauti su kitų šalių panašiais klubais ir organizacijomis. Klubo nariai keliauja į įvairius tarptautinius festivalius, konferencijas, seminarus. Užpernai jie buvo išvykę į tarptautinius festivalius Prancūzijoje („Visa pour l’image“ Perpnjanas) ir Rusijoje („Interfoto 2004“, Maskva). 2005-aisiais klubo delegacija lankėsi Amsterdame, kur buvo švenčiamas tarptautinės organizacijos „World Press Photo“ penkiasdešimties metų jubiliejus. Trys klubo nariai dalyvavo Prahoje vykusioje tarptautinėje fotografijos stovyklose „Photo Inter Camp 2005 ir 2006“, į kurias susirinko septynios dešimtys fotografų iš viso pasaulio. Visų išvykų metu pasisemiama patirties, domimasi naujausiomis fotografijos tendencijomis ir populiarinama Lietuvos spaudos fotografija. Klubo nariai rengia nemažai personalinių parodų ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, bei dalyvauja tarptautiniuose fotografijų konkursuose ir festivaliuose. Klubas ne kartą yra talkinęs ir kitiems, rengiantiems fotografijų konkursus Lietuvoje. Populiarinti fotografiją ir yra vienas mūsų tikslų.

Apdovanojimai ir kasdienybė

Nuo 2003-iųjų metų Lietuvos spaudos fotografų klubas yra įsteigęs „Auksinio kadro“ apdovanojimus. Jais apdovanojami kasmetinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ temų nugalėtojai. Kasmet nugalėtojams apdovanojimai įteikiami Vilniaus rotušėje. 2005-aisias prasidėjo Lietuvos spaudos fotografų klubo bendradarbiavimas su Lietuvos žurnalistų sąjunga. Klubas, rūpindamasis savo kolegų profesiniu tobulėjimu, yra surengęs kelis seminarus Lietuvos spaudos fotografams bei ieško galimybių pasikviesti žymiausius pasaulio fotografus. Pažintys su pasaulio spaudos fotografijos tradicijomis ir tendencijomis yra aktualios, norint tinkamai atstovauti Lietuvai pasaulinės spaudos fotografijos kontekste. Įvairiomis formomis klubas stengiasi parodyti, kad spaudos fotografija yra įdomi ir gali gyvuoti ne tik laikraščių ar žurnalų puslapiuose. Daugybė puikių fotografijų dėl vienokių ar kitokių priežasčių nebūna publikuojamos. Klubo organizuojamos akcijos, įvairios teminės parodos gali suteikti visuomenei daug malonių akimirkų ir netikėto, intriguojančio pažinimo. Klubo veikloje dalyvaujantys didžiausių Lietuvos spaudos leidinių fotografai dėl asmeninės patirties ir savito požiūrio tą patį įvykį ar asmenį užfiksuoja skirtingais rakursais. Visuomenei parodyta tokių požiūrių visuma sudaro tikrą mūsų šiuolaikinio veržlaus gyvenimo vaizdą.

Jonas Staselis
Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas

 

Įstatai