Paroda „Lietuvos spaudos fotografija“ jau trečią kartą atkeliauja į Klaipėdą


(V.Vaisvilaite Skirutiene / Portretas)

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija“ jau trečią kartą atkeliauja į Klaipėdą

 

Jau penkioliktą kartą Lietuvoje surengto nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ paroda trečią kartą atkeliauja į Klaipėdą. Paroda ir metraštis „Lietuvos spaudos fotografija 2016“ – tai vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos, įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos. Įprastai gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda apsilankys Klaipėdoje: nuo rugsėjo 27 iki lapkričio 7 dienos. Ją galėsite aplankyti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Galerijoje 13 L.

 

Konkursą organizuojančio Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis sakė, kad per 15 metų susiformavo tvarios konkurso tradicijos, konkursas įgavo autoritetą visuomenės bei fotografų bendruomenės akyse. Šių metų gegužės 13 d. Vilniaus Rotušėje įvykusio 15-ojo nacionalinio fotografijų konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2016“ nugalėtojų paskelbimo ceremonijos metu fotografams buvo įteikta dvylika „Auksinio kadro“ apdovanojimų. Parodoje „Lietuvos spaudos fotografija 2016“ išvysite ne vieną klaipėdietės Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės fotografiją.

 

„Visus 15 metų siekiame, kad konkursas suformuotų rimtas ir gilias tradicijas. Šiandien galiu drąsiai teigti, jog šį tikslą esame įgyvendinę, tad kitais metai „Auksinio kadro“ apdovanojimų ceremonijoje jau planuojame skelbti ir geriausios nuotraukos nominaciją. Džiaugiamės, kad padaugėjo ir jaunosios kartos atstovų, kurie noriai prisideda prie konkurso organizavimo. Jų iniciatyva kitąmet bus ne viena, o trys fotopasakojimo temos – aktualijos, gyvenimas bei atvira tema“, – sakė J.Staselis.

 

Šiandien naujienos veržiasi į mūsų gyvenimą, o jų pateikimo formos kinta nenuspėjamai greitai. Mus pasiekia vis daugiau informacijos, daugiau vaizdų, tik klausimas, ar tampame geriau informuoti, kompetentingi, ar labiau išmanome, kas vyksta. Kartais naujienų srautas pradeda erzinti, nes vartoti ne visada sutampa su suprasti. Mūsų supratimas, kas yra žiniasklaida ir ko iš jos tikimės, keičiasi. Šiandien vis dažniau suabejojame, kuo galime pasitikėti. Žurnalistinė etika, profesinių standartų laikymasis, kokybė, tikslumas ir profesinė atsakomybė užtikrina ir sustiprina visuomenės pasitikėjimą. Būti nepriklausomam tampa vis brangiau, nors tai ir yra vienas žurnalistikos pagrindų, reikalaujantis neabejotinos atsakomybės. Jei pasitikėjimas fotožurnalistika bus prarastas, ji taps tik vienu iš daugelio vizualinės informacijos šaltinių, kurie kartais virsta informaciniu triukšmu, atakuojančiu mus kasdien, bet praradusiu savo veidą ir skaitytoją, žiūrovą, vertintoją. Kad taip neįvyktų, esame atsakingi visi – ir kuriantys, ir tą kūrybą priimantys.

 

Dėl šiais metais sugriežtintų konkurso sąlygų, šiek tiek sumažėjo dalyvių skaičius – darbus konkursui pateikė 103 fotografai. Iš viso konkurso organizatoriai sulaukė daugiau nei 4 tūkst. fotografijų. J. Staselio teigimu, tai lėmė atsakingos žurnalistikos poreikis. Tad konkurse dalyvavo tik tie fotografai, kurie nuolat bendradarbiauja su žiniasklaida, kurių kasdienis darbas reikalauja atsakomybės už skleidžiamą vizualią žinią. Be to, pirmą kartą konkurso dalyviai pateikdami fotografijas turėjo sutikti su Etikos kodekso nuostatais.

 

„Pastaruosius dvejus metus konkurso dalyvių prašome atsiųsti ir fotografijų originalus, kad galėtume sukontroliuoti darbų techninio apdorojimo laipsnį. Rengiant 2017 metų konkursą planuojame jo sąlygose tiksliai aprašyti fotografijų apdorojimui įvestus griežtus techninius reikalavimus. Fotografijų techninis apdorojimas vis labiau ribojamas ir pasauliniuose fotožurnalistikos konkursuose, todėl stengiamės eiti koja kojon su pasaulinėmis tendencijomis ir mes. Vienintelė išimtis – konkurso tema „Spindesys“ kuri yra skirta „galmūrinių“ žurnalų fotografijoms, kurioms netaikomi fotožurnalistiniai standartai. Šios nuotraukos yra spaudos fotografija, kadangi publikujojamos spaudoje, bet tai jau nėra fotožurnalistika“, – sakė J.Staselis.

 

Vienas iš konkurso komisijos narių, žymus Italijos fotografas Pieras Casotti sakė, jog galimybė būti komisijos nariu jam tapo nuostabia patirtimi. „Atrankos procesas, buvo labai profesionalus ir griežtas. Man, kaip fotografui, tai suteikė progą geriau pažinti ir patyrinėti „baltiško požiūrio“ fotografiją, o kai kurios fotografijos – vis dar stovi akyse. Globalizuotame vaizdų pasaulyje – įdomiausias yra asmeninis požiūris“, – teigė P.Casotti. Jau ne pirmą kartą konkurso vertinimo komisijoje dalyvavęs fotožurnalistas Paulius Lileikis pasidžiaugė: „Šiemet nustebino pokyčiai – kolegų darbų novatoriškumas. Kitoniško, nei mums iki šiol priimta, stiliaus, braižo, idėjos ir minties perteikimo paieška. Bet čia fotožurnalistų konkursas, tad ir fotografijos turi būti atrinktos kryptingai. Tad šiemet pagirtina pateiktų darbų minties švara, o tai jau nedidelė pažanga…“.

 

Konkursines fotografijas vertino tarptautinė ekspertų komisija: fotografas Aleksandras Zemlianičenko (Rusija), fotografas Pier Casotti (Italija), aktorius Robertas Aleksaitis, „Verslo žinių“ fotografas ir fotoredaktorius Vladimiras Ivanovas bei fotografas Paulius Lileikis.

 

Kartu su paroda bus pristatytas išleistas jau penkioliktas metraštis „Lietuvos spaudos fotografija“. Šiame leidinyje rasite Lietuvos spaudos fotografijos konkurso laureatų nuotraukas, kurios eksponuojami ir parodoje, bei „Auksinius kadrus“ – temų nugalėtojus, vertinimo komisijos įspūdžius, trumpą praėjusių metų spaudos fotografų veiklos kroniką, klubo rengiamo tarptautinio spaudos fotografijos festivalio „Vilniaus fotografijos ratas“ pristatymą. Skyriuje „Istorija fotografijose“ prisimename prieš 25 metus užfiksuotas Sausio 13-osios įvykių akimirkas, bei rasite Stanislovo Žvirgždo straipsnį apie prieškaryje gerai žinomą poetą, prozininką, publicistą, vertėją, fotografą, dailininką, kraštotyrininką, redaktorių, kino operatorių, žurnalistą, radijo diktorių – Radijo Dėdę, pedagogą ir diplomatą Petrą Babicką gimusį 1903 metais.

 

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ kasmet rengia VšĮ „Lietuvos spaudos fotografų klubas“, vienijanti daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų.

 

„Auksinio kadro“ laureatai:

„Naujienos“ – Domantas Umbrasas, lrytas.lt

„Gyvenimas“ – Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas“, danisevicius.lt

„Portretas“ – Ramūnas Danisevičius, „Lietuvos rytas“, danisevicius.lt

„Europos metai“ – Vidmantas Balkūnas, 15min.lt

„Kultūra“ – Andrius Aleksandravičius, afoto.eu

„Diplomatija“ – Justinas Stacevičius, lrytas.lt

„Pramogos“ –  Artūras Morozovas, delfi.lt, nanook.lt

„Kariuomenė“ – Ieva Budzeikaitė, budzeikaite.lt

„Sportas“ – Elijus Kniežauskas, kaunodiena.lt

„Gamta ir jos apsauga“ – Vladas Ščiavinskas, „Lietuvos rytas“

„Spindesys“ – Kęstutis Žilionis

„Reportažas“ – Ieva Budzeikaitė

Kolegų prizas – Olga Posaškova