„Amerikietiški“ Algirdo Bako keliai atvedė į Plungę


Birželio 15 dieną Plungė virs besižavinčiųjų fotografijos menu ir Amerika rojumi: fotomenininkų ir fotografijos leidinių parodos ir mugė, filmų apie amerikiečių fotografus peržiūros, paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, šlapio kolodijaus technikos dirbtuvės bei galimybė įlįsti į didžiausią Camera Obscura Lietuvoje. Tokią įspūdingą ir gausią programą siūlo penktoji Plungės fotobienalė.

Viena iš bienalės parodų – Lietuvos spaudos fotografų klubo nario Algirdo Bako „Amerika“, kuri buvo pristatyta 2016 metų tarptautiniame fotožurnalistikos festivalyje „Vilniaus fotografijos ratas“. Šios serijos paroda „New York / San Fransisco“ buvo atidaryta 2016 metų lapkričio mėnesį Vilniuje, kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“. Serijos pristatymas ir bienalės programa žemiau.

Bienalės programos struktūrą sudaro du pagrindiniai teminiai blokai: „Jungtinės Amerikos valstijos: fotografijos pionieriai“ ir „Amerika lietuvių fotografijoje“. Pirmosios temos kontekste, M. Oginskio rūmuose įsikūrusiame Žemaičių dalės muziejuje  bus pristatoma amerikiečių fotografijos pionieriaus, etnologo Edward Curtis fotografijų paroda „Šiaurės Amerikos indėnai“. Tiems, kas prie Babrungo ar kitų upių vaikystėje skaitydavo knygas apie indėnus, ir, žinoma, kitiems, tai retai pasitaikanti proga susipažinti su 30 metų trukusiu, 37 milijonus dolerių kainavusiu bei 40 tūkstančių fotografijų apimties projektu, vykdytu XIX a. pabaigoje. E. Curtis fiksavo genčių vadų ir bendruomenės narių portretus, buitį, siekė atskleisti unikalią indėnų kultūrą, jo veiklą palaikė ir JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas.

Antrojoje bienalės temoje atskleidžiamas įvairialypis Lietuvos fotografų požiūris į Amerikos kultūrą. Arūnas Baltėnas iš archyvo ištraukė penkiolika metų jame gulėjusias ir iki šiol nerodytas fotografijas, kuriose – ypatingas Kalifornijos gyventojų ir jų automobilių santykis, o du mėnesius motociklu po JAV keliavęs Algirdas Bakas (bakaspictures.com) siekė užfiksuoti tipišką, lėtą ir šiltą niekur neskubančio amerikiečio portretą. Klasikas Romualdas Požerskis savo patirtį JAV pristatys per XX a. pabaigos Amerikos lietuvių išeivių portretus bei legendinio festivalio „Degantis žmogus“ reportažą, o Edo Jurčio bei Lietuvos klasiko Algimanto Kezio parodos – bienalės kuratoriaus Dariaus Vaičekausko noro pristatyti mūsų išeivių kūrybą rezultatas. Atskiros parodos bienalėje bus skirtos JAV megapoliui, vienam įspūdingiausių pasaulio miestų – Niujorkui, kurį fotografijomis interpretavo Audrius Naujokaitis, Mindaugas Gabrėnas ir Oksana Judakova. Kurį laiką JAV gyvenęs, pinhole technika dirbantis Arūnas Kulikauskas savąją patirtį atskleis per objektus, miniatiūras, polaroidus ir kitus netradicinius sprendimus. Bienalės lankytojai taip pat turės galimybę susipažinti su Antano Stanevičiaus kelių vizitų į JAV dienoraščiu bei Lietuvos šimtmečio minėjimui skirta Monikos Požerskytės šimtamečių portretų paroda „100 metų kartu".

Bibliofilų Plungės bibliotekoje lauks dvi įspūdingos knygų kolekcijos: Algimanto Kezio bei JAV ambasados Lietuvoje leidinių archyvai. Norintys sustiprinti teorines fotografijos žinias apie A. Kezį bei Andrew Mikšys kūrybą, turės galimybę pasiklausyti dr. Tomo Pabedinsko paskaitų, o vakare pasižiūrėti filmus apie legendines JAV fotografes Diane Arbus ir Sally Mann.

„Plungės fotobienalė 2018“ organizuojama bendradarbiaujant su JAV ambasada Lietuvoje, Plungės rajono viešąja biblioteka, VšĮ „Kultūros meniu“, Lietuvos spaudos fotografų klubu, laikraščiu „Žemaičių saulutė“. Bienalę organizuoja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, bienalę iš dalies remia Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Plungės rajono savivaldybė. Bienalės globėjas – Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. „Plungės fotobienalė 2018“ kuratorius Darius Vaičekauskas. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Plungės rajono savivaldybė.

Parodos vyks iki liepos 4 dienos.

 

Algirdas Bakas

„AMERIKA“

Nėra vieno tikslaus būdo apibūdinti Ameriką, bet ją pažįstame kiekvienas. Ji mūsų kasdienybė – filmai, televizija ar bet kokia kita medijų produkcija, kuri veda į Vakarų civilizacijos viršūnę – Ameriką. Po ketverių Kinijoje praleistų metų, vedamas vakarietiško wow ilgesio, nusprendžiau ir aš pažinti ir pamatyti savąją Ameriką.

Tai buvo daugiau nei du mėnesius trukusi kelionė senu Suzuki 250 motociklu. Todėl noriu, kad žiūrovas į šią fotografijų seriją taip pat pažvelgtų kaip į galimybę išvykti į dar vieną kelionę po Ameriką. Noriu, kad jis savo pasakojimą apie Ameriką papildytų manuoju, juk kiekvienas ją pažįstame iš savo fantazijų pasaulio.

Šioje kelionėje, kaip ir visoje kūryboje, man svarbiausias santykio ieškojimas. Kūryba – ne monologas, tai nuolatinis dialogo siekimas, nes nė viena nuotrauka neatsiranda be pokalbio, kaip ir nė viena scena – be istorijos. Nesiekiu įsiterpti į kieno nors intymiąją buitį, tačiau man svarbu priartėti prie žmogaus ir vietos istorijos. Manau, kad pavyko užfiksuoti tą tipišką lėto ir šilto, niekur neskubančio amerikiečio portretą.

Amerikos didumo įspūdį siekiau sustiprinti skirtingais portretais: įsimylėjėliai ir atsiskyrėliai, paplūdimiai ir mokyklos autobusų parkas. Gali pasirodyti, kad žmonių net nėra kadre, kad jie tik įsiterpia į peizažą. Pastarajame dažnai ypatingą vietą užima amerikiečių mėgstami ir prižiūrimi automobiliai. Šis regiono vizualinis ženklas nukonkuruoja net kaubojaus skrybėlę ar žvaigždėtąją vėliavą. Galingi varikliai ir grakštūs senoviniai kėbulai turi savąją vietą Amerikos istorijoje.

Galiu planuoti, tačiau niekuomet nežinau, ko imsiuosi pasibaigus vienam ar kitam projektui. Kol nepadėjau kameros į šalį, tol mano kūrybinis procesas, kaip ir Amerikos fotografijų serija, yra neturintis pabaigos. Šį kartą tai buvo krūmais apaugę karkasai, milžiniški kėbulai ir nepaprastai paprasti žmonės.

 

Biografija:

Gimė 1984 m., šiuo metu gyvena ir dirba Šanchajuje, Kinijoje.

2004 m. baigė profesionalios fotografijos mokyklą Vilniuje ir pradėjo dirbti naujienų fotografu dienraštyje „Lietuvos rytas“. Vėliau dirbo kaip laisvai samdomas fotografas Londone. 2008 m. grįžo į Lietuvą ir įsidarbino fotografo Tomo Kaunecko asistentu, vėliau tapo vienu fotostudijos „Ciklopas“ fotografų.

Nuo 2011 m. gyvena ir dirba Šanchajuje.

Algirdo darbai buvo publikuoti Financial Times, NY Times, Bloomberg, Forbes, Vogue, T + L, Food & Wine, Conde Nast Traveler, Wallpaper, Numero, Sony, Nike, Agnès b, AFAR, AUDI, Dior Mag ir kituose leidiniuose.

Nuo 2012 m. Algirdas motociklu keliauja po Kiniją, Indiją, JAV, Kaliningradą fotografuodamas vietos kultūrą.

Po žemės drebėjimo Nepale 2014 m. balandį Algirdas surinko 12 000 eurų ir kartu su kolega fotografu Gedmantu Kropiu dviračiais keliavo po atokias Nepalo vietoves padėdami vietos gyventojams atstatyti savo namus.

 

Plungės fotobienalė 2018

 

PARODOS

 

Laikrodinė biblioteka (Parko g.7):

- Algimantas Kezys, fotografijų paroda „Formos“;

- Algimanto Kezio fotografijos leidinių ekspozicija;

- Arūnas Kulikauskas, fotografijos objektų paroda „ameriCANa“;

- Oksana Judakova, vienos fotografijos paroda „Helovyno šventė Niujorke“;

- JAV ambasados Lietuvoje leidinių archyvas.

 

Vaikų biblioteka, kūrybos palėpė (Laisvės al. 19):

- Algirdas Bakas, fotografijų paroda „Amerika“.

 

„Advokato namas“ (Laisvės al. 17):

- Arūnas Baltėnas, fotografijų paroda „Laisvė“.

 

Kultūros centras (Senamiesčio aikštė 3):

- Romualdas Požerskis, fotografijų paroda „Lietuviškoji Amerika 1988“;

- Monika Požerskytė, fotografijų paroda „100 metų kartu“;

- Mindaugas Gabrėnas, fotografijų paroda „Back to the city“.

 

M. Oginskio rūmai (Parko g. 3A):

- Edward Curtis (1868 – 1952) fotografijų paroda.

 

M. Oginskio rūmų žirgynas (Parko g. 1):

- Edis Jurčys, rinktinė fotografijų paroda (serijos „Rodeo“, Alberta Arts Festival“, „$5 Hair Salon”);

- Arūnas Kulikauskas, fotografijų paroda „Polaroid'ai“;

- Romualdas Požerskis, fotografijų paroda „Beprotiškos mados Nevados dykumoje“;

- Audrius Naujokaitis, fotografijų paroda „New York, New York“.

 

Knygynas „Vaga“ / Kavos baras „Ex Libris“ (Senamiesčio aikštė 5):

- Antanas Stanevičius, fotografijų paroda „Pirtis Amerikoje“;

- Fotografijos leidinių knygynėlis (galimybė bienalės lankytojams įsigyti įvairių fotografijos leidinių).

 

Automobilių stovėjimo aikštelė (šalia M. Oginskio rūmų žirgyno):

- Didžiausia Lietuvoje CAMERA OBSCURA.

 

Šlapio kolodijaus fotografijos dirbtuvės – fotografas Artūras Šeštokas:

- birželio 15 d. prie Laikrodinės bibliotekos;

- birželio 16 d. prie Vaikų bibliotekos (šalia Plungės „FOTOALĖJOS“).

 

PROGRAMA

 

Birželio 15 d.

- 16 val. M. Oginskio rūmų žirgynas – Plungės fotobienalės 2018 oficialusis atidarymas;

- 17 val. M. Oginskio rūmai – Edward Curtis fotografijų parodos atidarymas;

- 19 val. Laikrodinė biblioteka – Algimanto Kezio kūrybos pristatymas, filmo peržiūra (pristato fotomenininkas Romualdas Požerskis ir menotyrininkas Tomas Pabedinskas);

- 20 val. Laikrodinė biblioteka – „Fotomenininko Andrew Mikšys kūryba“, pranešimą pristato menotyrininkas Tomas Pabedinskas;

- 21 val. Laikrodinė biblioteka – filmų apie JAV fotomenininkus (Diane Arbus, Sally Mann) peržiūra.